CZAS NA STAŻ – granty dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy - projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 Innowacje społeczne. Było to projekt Partnerski – Liderem była Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, a Partnerami: Narodowe Forum Doradztwa Kariery, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Fundacja Gospodarcza.

Celem głównym projektu była inkubacja w otoczeniu szkół zawodowych oraz uczelni do końca 2017 r. 32 nowych, zalążkowych pomysłów wsparcia procesu przejścia z systemu edukacji do aktywności zawodowej oraz upowszechnienia do końca 2018 r. 4 najlepszych rozwiązań przetestowanych i wypracowanych z udziałem uczniów szkół zawodowych, studentów, rzemieślników i firm. Projekt realizowany był w Temacie 1: Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej. Projekt skierowany był do uczniów szkół zawodowych, rzemieślników prowadzących przyuczenie do zawodu, studentów oraz absolwentów uczelni, których cechą jest brak praktyk lub doświadczenia zawodowego zgodnego z kierunkiem kształcenia, firmy i przedsiębiorstwa/instytucje publiczne poszukujące pracowników z wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, których cechą jest brak partycypacji w edukacji na poziomie wyższym.
Efekty działań: Wybrano 32 granty, które otrzymały dofinansowanie oraz wsparcie w trakcie testowania. 4 najlepsze rozwiązania wybrane w wyniku ewaluacji testu zostały przygotowane do wdrożenia w formie 64 szkoleń dla użytkowników, 16 konferencji/ seminariów regionalnych dla 471 uczestników (239K,232M), 16 szkoleń dla 221 uczestników (127K,94M) oraz 16 spotkań wdrożeniowych dla 87 uczestników (51K,36M). W tym Fundacja Gospodarcza zrealizowała 25 szkoleń dla 145 uczestników (116K,29M) oraz 25 spotkań wdrożeniowych dla 73 uczestników (58K,15M). Działania wdrożeniowe objęły wszystkie 16 województw. W samym województwie pomorskim Partnerstwo zorganizowało 6 eventów, w których wzięło udział 100 osób (86K,14M). W ramach projektu przeprowadzono także spotkania legislacyjne w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Departament Rynku Pracy), w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Departament Współpracy Międzynarodowej) oraz w Ministerstwie Edukacji Narodowej (Departament Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego. Powstały 4 podręczniki wdrożeniowe dla użytkowników (uczeń, mistrz, student, mentor) ukazujące dobre praktyki, inspiracje oraz modelowe rozwiązania wspierające proces przejścia z EDUKACJI do PRACY. Podręczniki w wersji elektronicznej są do pobrania na stronie projektu: http://www.czasnastaz.edu.pl/
Wydatki poniesione w ramach projektu – 2.642.020,11 zł, w tym wydatki Fundacji Gospodarczej – 66.086,84,00 zł. Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 2.583.596,97 zł.
Okres realizacji projektu to: 01.07.2016 – 30.06.2019.